Ahşap Kapaklı Mangala

  • ALICI KORUMA

  • Koşulsuz iade garantisi

    Ürünü teslim aldıktan sonra herhangi bir sebepten dolayı iade etmek isterseniz, üründe bir deformasyon olmadığı müddetçe iade almayı taahhüt ediyoruz

100.00 ₺ ve üzeri ücretsiz kargo!

Fiyat: 80.00 ₺ 60.00 ₺

Ahşap Kapaklı Mangala

4000 yıllık maziye sahip bir zekâ ve strateji oyunudur Mangala. “Mangala” kelimesinin Arapçadaki n-k-l kökünden üretilen nakl kelimesinden Türkçeye, “aktarma, taşıma” manasından geçtiği tahmin edilmektedir. Bunun yanında, Türklerin oyuna bakış açısından hareketle Mangala’nın ‘manga’ (en küçük askeri birlik) kelimesinden üretildiği de ifade edilmektedir. Pek çok kültür ve coğrafyada farklı isimlerle ortaya çıkan bu strateji oyununun bizdeki mazisi ise Göktürkler, Hunlar ve Sakalara kadar uzanıyor. Oyun olarak bilinen kültür unsurları, aslında Türkler tarafından her devirde fizikî ve zihnî bir gelişim aracı olarak kullanılmıştır. Türk kültüründe oyun, amaç değil araçtır. Matrak ve tomak sporlarını harplere fizikî hazırlık olarak icra eden Osmanlılar, Mangala oyununu ise zekâ ve stratejide ilerleme, maksadıyla oynamışlardır.

Mangala Oyunu 
Mangala 6 yaş ve üzeri herkesin oynayabileceği, düşünme ve strateji kurma becerilerini geliştiren 2 kişilik bir oyundur. 
Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına da geçen Mangala oyunu eski bir Türk oyunudur. 
Oyun alanında her oyuncuya ait 6 adet kuyu ve 1 hazine vardır. Oyunun amacı kuyulardaki taşlardan en fazlasını kendi hazinenizde toplamaktır. 

Anti bakteriyel olan kayın ağcından üretilmiştir.  Metal renkte menteşe ve klips kullanılmıştır. Boncukların tamamı ahşaptır.

Mangala Oyunu Nasıl Oynanır? 
Başlangıçta her oyuncunun kuyularına 4 er tane taş dağıtılır. Oyuncular kendi kuyularından istediği herhangi bir tanesinden taşların tamamını alıp sağ tarafa doğru dağıtırlar. 

Mangala Oyununun Kuralları 
Oyundaki kurallar genellikle elimizde kalan son taşla ilgilidir.

Bir kuyudan taş aldığımızda önce o kuyuya taş koyarak dağıtmaya başlarız.

Taşları dağıttıktan sonra elimizde kalan son taş kendi hazinemize düşerse oyun oynama sırası yine bizdedir.

Taşları dağıtmaya başladıktan sonra kendi çukurlarımız ve hazinemize birer taş bıraktıktan sonra elimizde hala taş mevcutsa kalanlarını rakibin kuyularına atarak dağıtmaya devam ederiz. Eğer son koyduğumuz taş rakip alandaki kuyulardan bir tanesindeki taşların adedini çift sayı haline getirirse o taşların hepsi bizim olur.

Taşları dağıttığımızda son taş kendi alanımızdaki boş bir çukura düşerse hem o taş hem de karşısındaki rakip taşlar bizim olur.

Eğer bir çukurda sadece 1 tane taş varsa bu taşı aldığımızda direk yandaki çukura atabiliriz.

Son kuralımız ise kendi alanımızdaki tüm çukurlardaki taşlar bittiğinde rakibin çukurlarındaki taşların da hepsi bizim olur.


Mangala Oyununun Kazananı 
Bir oyuncunun tüm taşları bittiğinde rakip taşları da alır ve hazinelerdeki taşlar sayılır. Kimin hazinesinde taş daha fazla varsa oyunu o kişi kazanır. 

 13(cm) X 3.5(cm) X 24(cm) Boyutlarındaki Paketin Desisi: 0.678 gr

 

Yorumlar

Puan Ortalaması: 0

Bu ürün için verilen puanlar

Pozitif (5.0%)
5 Yıldız (0)
4 Yıldız (0)
Orta (0%)
3 Yıldız (0)
Negatif (0%)
2 Yıldız (0)
1 Yıldız (0)
Üye Puan Yorum

Görüşleriniz Bizim için Değerli!

Bir yorum yapın